שאלות נפוצות לפני קביעת פגישה אצל פסיכותרפיסטית אוסנת עזריה

אני בדר"כ מטופלת אצל פסיכולוגים קליניים אבל עכשיו המליצו לי על עו"ס קלינית. מאחר ואני פרפקסיוניסטית, עו"ס קליני נשמע לי פחות מפסיכולוג אני טועה? מה הנסיון של עו"ס קלינית? מהי הכשרתה המקצועית?

שלום לך עו"ס קלינית פרושו שסיימה תואר שני במגמה קלינית זה כלל מסלול הכשרה ממושך ומוכר שהכשירה לעסוק בטיפול נפשי כל מטפל שסיים הכשרה כזו מוסמך לעסוק בטיפול נפשי. מאחר וגם קיבלת המלצה עליה איני רואה סיבה להתלבט ואם כבר שאלת הרי שלדעתי האישית עו"ס קלינית טובה כפסיכולוג קליני מה שקובע בעיניי את טיבו של המטפל ומקצועיותו זה האדם שמאחורי המטפל. בברכה, שרון http://www.doctors.co.il/forum-402

כל כמה זמן מומלץ להיפגש?

כעיקרון היעוץ יכול להתקיים בכל תכיפות שהיא, לפי הנחוץ. ניתן ורצוי לטעמי להחליט על סדר קבוע של פעם או פעמיים בשבוע, אך
גם אחת לשבועיים, לשלושה, לחודש, לכמה חדשים ואפילו ברווח של שנים. ניתן גם לקבוע פגישה חד פעמית. על פי אופי ההתקשרות והצרכים יוחלט האם יקבע מועד ידוע מראש שהוא שלי ושלך או עם סיומה של פגישה אין הכרח להתחייב על מועד הפגישה הבאה אלא ליזום בעת הצורך פגישה נוספת, אפילו בהתראה קצרה “מהיום למחר.

כמה זמן אורך טיפול?

זו שאלה שעולה תכופות בטיפול ובצדק. פרויד טען שזו התשובה הקשה ביותר למענה. תלוי לאיזה מרחק ברצונך ללכת, מה השאלות אותן אתה בוחן, עם מה אתה מתמודד, כמה מחוייב אתה למפגשים, האם הרצון לסיים הוא תוצאה של התנגדות לשינוי או מבוסס על צורך אמיתי, האם הקושי עמו אתה בא . באופן אישי אני מכבדת את החלטת הלקוח – לרוב אנשים נפרדו ממני אחרי 3-5 חודשים והרגישו הקלה רבה בסימפטומים עמם הגיעו, יש כאלה שנשארו הרבה יותר וחוו שינוי אישיותי עמוק שכלל שינוי בעמדה הפנימית שלהם ופריצות דרך משמעותיות. "אני לא אותו בן-אדם".

כמה זה עולה?

המחיר נע בין 350-400 ש"ח. איכות המפגש היא זהה כמובן. בפגישה אישית זה יוכל להיקבע.
אני מקיימת בקליניקה שלי מדיניות של תעריף מדורג ובאופן קבוע מספקת טיפול לאדם אחד בחינם (לרוב הפנייה נעשית ממרפאות בריאות הנפש) כחלק ממדיניות חברתית סוציאלית שלי.

מהי גישה פסיכודינמית?

גישה פסיכודינמית הינה גישה הפועלת תחת ההנחה כי לאדם רובד תת מודע המשפיע ומשליך על החלטות היומיום שלו. תאוריית ה"סוד" לדוגמא ועוד משנות רוחניות טוענות כי האדם ממגנט אליו מציאות וארועים דרך כח המחשבה והאמונה – הגישה הפסיכודינמית תטען לאותה תופעה אך ההסבר יהיה אחר. זוהי גישה המניחה כי קיים קונפליקט בין התת-מודע והמודע.